23.5 C
Kaunas

„Atgijusios“ skulptūros priminė: astma gali įkalinti savo paties kūne

Ar jau skaitėte?

Vilniečių dėmesį vieną dieną atkreipė juos užkalbinusios skulptūros. Šių švokštimą ir dusulį galėjo atpažinti astma sergantys praeiviai – jiems ir sergančiųjų artimiesiems skirta žinutė kvietė nedelsti kreiptis į gydytoją, jei astmos simptomus mėlynuoju inhaliatoriumi malšinti tenka bent tris kartus per savaitę.

- Reklama -

Pandemijos metu daugiau laiko leidžiant namuose, mažėjo žmonių fizinis aktyvumas, didėjo antsvorio problema, prisidėjo psichologiniai išbandymai dėl vienišumo jausmo, socialinės atskirties ir pan. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų gydytojos pulmonologės dr. Virginijos Kalinauskaitės-Žukauskės teigimu, visi šie veiksniai gali apsunkinti dažnos lėtinės kvėpavimo takų ligos – astmos – eigą ir prisidėti prie blogesnės jos simptomų kontrolės.

„Žmonės rečiau lankėsi pas gydytojus, dažnesnės tapo nuotolinės konsultacijos, o kai kurie pacientai, vengdami kontaktų dėl COVID-19 grėsmės, nusprendė nebeiti ir į vaistines įsigyti vaistų astmai gydyti. Tokie pacientai „taupė“ įkvepiamųjų gliukokortikoidų įkvėpimus, patys keitė gydymo režimą, vartojo daugiau simptomus slopinamųjų vaistų – be abejonės, tai turi savo pasekmes. 

Nors nėra moksliškai pagrįstų įrodymų, kad sergantieji astma dažniau užsikrėstų COVID-19 sukeliančiu virusu nei sveiki asmenys,  vis tik svarbu gydymo optimizavimas ir paskirto gydymo režimo laikymasis. Susirgus COVID-19, jau turima lėtinė kvėpavimo takų liga, ypač jei tai nekontroliuojama astma, tikrai neprisidėtų prie greitesnio sveikimo ar lengvesnės ligos eigos“, – pabrėžia gydytoja.

Siekiant priminti geros astmos kontrolės svarbą ir jog šios lėtinės ligos simptomai neturėtų varginti dažnai, penkios žinomos sostinės skulptūros netikėtai užkalbino praeivius. Švokščiantys ir dūstantys suakmenėję kūnai priminė, jog nekontroliuojama astma, kai mėlynojo inhaliatoriaus prireikia bent tris kartus per savaitę, panašiai suvaržo ir ja sergantį žmogų. Skulptūros kvietė netapti paminklu ligai ir kreiptis į gydytoją dėl geros astmos kontrolės.

- Reklama -

3-jų“ taisyklė – astmos kontrolei įvertinti

Dr. V. Kalinauskaitės-Žukauskės teigimu, nekontroliuojamą astmą išduoda dažnai pasireiškiantys kvėpavimo simptomai, kurie iš esmės neatitinka sergančiųjų astma ligos eigos įsivaizdavimo. Dažnas simptomus slopinamųjų vaistų vartojimas yra susijęs su padidėjusia rizika patekti į Skubios pagalbos skyrių ar būti stacionarizuotam, nepriklausomai nuo astmos sunkumo.

„Atkreipkite dėmesį, jei dažnai įkvepiate simptomus slopinamųjų vaistų, jei tenka dėl simptomų prabusti naktimis arba liga apriboja jūsų aktyvumą. Negalima numoti ranka į astmos paūmėjimus – jie nepriskiriami natūraliai ligos eigai ir didina vėlesnių paūmėjimų riziką. Jei per paskutinius metus sunaudojote daugiau nei tris simptomus slopinamųjų vaistų inhaliatorius arba patyrėte sunkų astmos paūmėjimą, kurį reikėjo gydyti ligoninėje, ženkliai padidėja mirties dėl astmos rizika“, – įspėja gydytoja.

Remiantis Visuotine astmos iniciatyva (angl. Global Initiative for Asthma), astma nėra kontroliuojama ir mėlynuoju inhaliatoriumi pasikliaujate per daug, jei jo griebiatės bent 3 kartus per savaitę arba sunaudojate 3 flakonus per metus.

Gydymo režimą parinkti turi gydytojas, o ne pacientas

Astma gali būti nekontroliuojama dėl daugelio priežasčių – jei ligos eiga sunki arba skiriamas nepakankamas gydymas – tiek astmos, tiek gretutinių ligų, apsunkinančių ir astmos eigą. Tačiau dažnai ji tampa nekontroliuojama dėl to, kad pacientas nesilaiko paskirto gydymo režimo arba netinkamai naudoja inhaliatorius, nemoka taisyklingai įkvėpti vaistų.

„Klinikinė praktika rodo, kad realybėje simptomus slopinamųjų vaistų vartojimo mastai yra dideli. Sergantieji ne visuomet gerai supranta šių vaistų paskirtį, neretas vartoja juos ne kvėpavimo simptomams slopinti, o nuolatiniam gydymui“, – aiškina dr. V. Kalinauskaitė-Žukauskė.

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad labai svarbu paciento ir gydytojo bendradarbiavimas ir prisitaikymas prie banguojančios ligos eigos.

„Be abejonės, svarbus vaidmuo tenka savalaikiams apsilankymams pas gydytoją, kuomet įvertinama plaučių funkcija, astmos simptomų kontrolė, paūmėjimų dažnis. Esant reikalui, gydymas keičiamas, periodiškai įvertinama vaistų įkvėpimo technika, peržiūrimas gydymo režimo laikymasis ir rizikos veiksniai, galintys sunkinti ligos eigą ir būti paūmėjimų priežastimi. Todėl nepamirškite reguliarių apsilankymų pas savo gydytoją, nuolat vertinkite savo astmos kontrolę ir kreipkitės pagalbos nedelsiant, jei simptomai pasireiškia dažniau, nei turėtų“, – kviečia gydytoja.

Dėl asmeninės medicininės konsultacijos prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą.

 „Nekontroliuojamos astmos balsas“ – tai šviečiamoji iniciatyva, skirta astma sergantiems žmonėms ir jų artimiesiems. Iniciatyva siekiama informuoti apie veiksmingą astmos kontrolę ir kokybiško gyvenimo galimybę. Iniciatyva vykdoma kartu su Lietuvos pulmonologų ir alergologų draugijos palaikymu.

TOP naujienos

Kaip skaityti maisto papildų etiketes?

Praėjusią savaitę Lietuvos sporto bendruomenę sukrėtė žinia apie profesionalios sportininkės antidopingo taisyklių pažeidimą ir atimtą pasaulio čempionės titulą bei diskvalifikaciją iš profesionalių varžybų. Pati...

Kyšininkavusiam miškininkui skirta 22,5 tūkst. eurų bauda

Trečiadienį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė nuteistojo kasacinį skundą ir paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo kaltu dėl kyšininkavimo pripažintas Miškų ūkio priežiūros skyriaus...

Renovacijos naudos skaičiuoklė atskleidė – per 10 metų sutaupoma geram automobiliui

Apie tai, kad renovacija naudinga neverta diskutuoti - priežasčių renovuoti namą yra daug: patrauklesnė jo išvaizda, padidėjusi nekilnojamojo turto vertė, ilgesnė eksploatacija, mažesnė aplinkos...

Rytietiška užtepėlė, kurią rasime daugelio lietuvių šaldytuvuose – jos maistingumas neprilygstamas

Avinžirniai – jau tūkstančius metų nepamainomi žmonių mitybos racione. Nors iš šių ankštinių daržovių galima pasigaminti pačių įvairiausių patiekalų, tačiau turbūt daugelis lietuvių bent...

Visoje Lietuvoje dėl koronaviruso dviem savaitėms uždaromos švietimo įstaigos

Nuo kovo 13 d. rekomenduojama, o nuo kovo 16 d. iki kovo 27 d. privalomai stabdomas ugdymo, mokymo ir studijų procesas visose švietimo įstaigose, t.y. universitetuose, kolegijose ir mokyklose, taip pat dienos ir užimtumo...

Horoskopai rugsėjo 22 dienai

AVINASTikriausiai turėsite kažkokių reikalų su užsieniečiais ar bent jau su svečiais iš kito miesto. Jei tai verslo reikalai, priimti susitarimai bus tvirti ir abiem pusėms naudingi. Jei asmeniniai - tiesiog maloniai praleisite laiką. JAUTISTegul aplinkui...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS