12.6 C
Kaunas

4 iš 10 lietuvių per pandemiją patiria daugiau streso: sutriko net miego kokybė

Ar jau skaitėte?

73 proc. lietuvių pandemijos akivaizdoje teigia jaučiantys vidutinį ar stiprų stresą, rodo „Huawei“ iniciatyva atlikta šalies gyventojų apklausa[1]. Pagrindinėmis streso priežastimis įvardijamos koronaviruso sukeltos finansinės problemos, nežinomybės jausmas, sveikatos sutrikimai ir nesklandumai santykiuose. Tyrimas atskleidė, jog visa tai turi neigiamos įtakos gyventojų sveikatai ir bene labiausiai – miego kokybei, kuria skundžiasi net 33 proc. respondentų. Jiems sveikatos ekspertai pataria siekti daugiau fizinio aktyvumo ir į pagalbą pasitelkti išmaniąsias technologijas.

- Reklama -

Krito miego kokybė

Pandemija paveikė daugelį gyvenimo aspektų, tačiau ypač stiprią įtaką ji daro žmonių emocinei ir psichologinei sveikatai. Tyrimų duomenimis, visoje Europoje krito Pasitikėjimo indeksas (angl. Global Ipsos Consumer Confidence Index) – praėjusių metų balandį jis siekė 47,2 balo, o šių metų birželį nukrito neįprastai žemai – iki 37,2 balo. Žmonės įgavo gerokai daugiau pesimizmo tiek vertindami dabartinę savo situaciją, tiek ateities perspektyvas darbe ir gyvenime.

„Huawei“ iniciatyva atlikta Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad net 7 iš 10 respondentų per pandemiją jaučia vidutinio lygio ar itin stiprų stresą. 43 proc. gyventojų teigia, kad jų streso lygis išaugo būtent per pastaruosius mėnesius, koronaviruso situacijai suaktyvėjus.

„Prasta emocinė savijauta turi įtakos ne tik bendrai gyventojų nuotaikai, bet ir kitiems gyvenimo aspektams, pavyzdžiui, miego kokybei. Pastarąja nėra patenkinti net 33 proc. lietuvių – dalis jų sako turintys ryškių miego sutrikimų. O absoliuti dauguma (95 proc.) problemų su miegu turinčių lietuvių sutinka, kad prastas nakties poilsis kenkia jų bendrai gyvenimo kokybei. Laimei, šias problemas žmonės po truputį išmoksta spręsti ir tam net yra linkę pasitelkti išmaniąsias technologijas – telefonus ar ant riešo esančius išmaniuosius laikrodžius“, – sako Š. Urbonas, „Huawei“ produktų vadovas Lietuvoje.

Pagrindinėmis streso priežastimis dažniausiai įvardijamos finansinės problemos (47 proc.), nežinomybės jausmas (38 proc.), sveikatos sutrikimai (33 proc.) ir nesklandumai santykiuose (29 proc.). Neretai šios problemos susijusios su pandemijos padariniais, pavyzdžiui, prarasta darbo vieta ar dėl karantino ribojimų atsiradusio emocinio nuovargio.

- Reklama -

Į pagalbą pasitelkia technologijas

Siekdami susitvarkyti su kylančiu stresu, net 9 iš 10 lietuvių bent retkarčiais kalbasi su draugais ar šeima. Tiek pat žmonių streso akivaizdoje linkę klausytis muzikos ar eiti pasivaikščioti, o maždaug 40 proc. Lietuvos gyventojų atsipalaiduoja sportuodami.

„Įdomu, kad siekdami gerinti sveikatos ir miego kokybę, mažinti streso įtaką, žmonės linkę atsigręžti ir į išmaniąsias technologijas – vidutiniškai 47 proc. lietuvių tiki, kad jos gali padėti pasiekti šiuos tikslus. O, tarkime, būtent miego kokybei gerinti net 6 respondentai iš 10 būtų linkę pasitelkti išmaniuosius laikrodžius“, – sako Š. Urbonas.

Ekspertas prideda, kad nors vartotojai kovoje su nemiga įžvelgia tiesioginių išmaniųjų technologijų privalumų, tačiau jas noriai naudoja kartu su kitomis prevencinėmis priemonėmis.

„Pavyzdžiui, išmanusis laikrodis „Huawei Watch GT2 Pro“ leidžia sekti miego ciklus ir iš anksto diagnozuoti 6 dažniausias nemigos priežastis bei stebėti miego kokybę. Be šio įrankio tokius duomenis tiksliai sekti būtų sunku, tad natūralu, jog kokybišku nakties poilsiu besirūpinantys gyventojai renkasi šį įrenginį. Bet ir tiems, kurie su stresu tvarkosi bėgiodami ar klausydamiesi muzikos, laikrodis taip pat praverčia – leidžia rinktis iš daugiau nei 100 treniruočių režimų ir nuolat greta turėti iki 500 mėgstamiausių garso takelių. Tad įrenginio daugiafunkciškumas paverčia jį visapusiškai naudinga priemone valdant stresą ir sprendžiant miego sutrikimus“, – sako „Huawei“ ekspertas.

Apklausos duomenimis, pusė joje dalyvavusių respondentų siekdami geresnės savijautos nevengia pasitelkti ir lengvų medikamentų.

Kaip jaustis geriau?

Sveikatos ekspertų nuomone, kelią link geresnės savijautos prasminga pradėti nuo savianalizės – savo sveikatos ir emocinės būklės stebėjimo. Tas svarbu ne tik bandant išsiaiškinti esamą situaciją, bet ir stebint sveikimo progresą.

„Galvojant apie tokius gyvenimo aspektus kaip miegas ar sveikata, kartais būna sunku įvertinti jų kokybę, pasitelkiant tik vidinį jausmą. Norint išsiaiškinti, kiek stipriai mus veikia stresas arba kiek sparčiai gerėja mūsų sveikata, verta į pagalbą pasitelkti išmaniąsias technologijas, pavyzdžiui, išmanųjį laikrodį „Huawei Watch GT2 Pro“. Su juo svarbiausius duomenis apie savo miegą ir sveikatą gauname tiesiai į telefoną, tad esant reikalui, galime tuoj pat atitinkamai koreguoti savo dienotvarkę, mitybą ar kitas gyvenimo sritis, kad pasirūpintume savo gera savijauta“, – sako Š. Urbonas.

Kai miego ar sveikatos sutrikimų mastas tampa aiškus, savijautą gerinti verta pradėti nuo fizinės būklės tobulinimo. Tyrimais įrodyta, jog sportuojant kūne išskiriami endorfinai – cheminiai elementai, sukuriantys euforijos ir laimės jausmą. Tad sportas tampa puikiu priešnuodžiu stresui.

„Sveikatos specialistai sutaria, kad sportas padeda ir miego kokybei – pailgėja „gilaus“ miego fazės, tad nakties metu pailsime kokybiškiau. Norintiems susikurti patogias treniruočių programas ar pasinaudoti jau specialistų sukurtomis, taip pat verta pasitelkti išmanųjį laikrodį. Palyginimui, „Huawei Watch GT2 Pro“ ne tik leis rinktis iš daugiau nei 100 treniruočių programų, bet automatiškai nustatys ir 6 pagrindinių veiklų tipą. Tad į savo išmanųjį nuolat gausite tiksliausią informaciją apie savo sporto pasiekimus ir jų įtaką sveikatai“, – pasakoja Š. Urbonas.

[1] Lietuvos gyventojų apklausą 2020 m. rugpjūčio 25 d. – rugsėjo 2 d. kompanijos „Huawei“ iniciatyva atliko tyrimų bendrovė „Ipsos Global Indicators“. Jos metu apklausti 400 darbingo amžiaus (18–55 m.) Lietuvos gyventojų.

Justė Karpavičiūtė
„Huawei“ komunikacijos vadovė Baltijos šalyse

TOP naujienos

Horoskopai kovo 16 dienai

AVINASNetikėti įvykiai parodys jums šiandien, kad gyvenimas nuolat paruošia staigmenų. Galų gale būtų nuobodu nuolat gyventi pagal planą. JAUTISNustokite nerimauti. Jūs ir taip labai daug...

Horoskopai rugsėjo 1 dienai

AVINASGyvenimas praeitimi labai apsunkina judėjimą į ateitį. Neturėtumėte taip beatodairiškai atsiduoti seniai praėjusių dienų nostalgijai. Faktai ir fantazijos yra du visiškai skirtingi dalykai, ypač...

Pieno kaina išaugo – stambieji ūkiai gauna europinį vidurkį

Lietuvos pieno perdirbimo įmonės 2019 metų gruodį už natūralų pieną stambiesiems šalies pieno ūkiams mokėjo europinį vidurkį siekiančią supirkimo kainą – 338,5 eurus už...

Tarptautinę mėsos kukulių dieną paminėkite išbandydami naujus kukulių receptus

Mėsos kukuliai dažnam asocijuojasi su jaukiais šeimos pietumis, todėl ne veltui šis patiekalas mėgstamas visame pasaulyje: Italijoje mėsos kukuliai patiekiami su makaronais, Švedijoje, kaip...

Horoskopai lapkričio 2 dienai

AVINASJei nesiimsite iniciatyvos, visas jūsų naujienas svarbūs asmenys išgirs iš kitų lūpų. Jei susigundysite rizikuoti, nestatykite ant kortos jums gyvybiškai svarbių dalykų - veikiausiai pralaimėsite. JAUTISŠiandien nesitikėkite jums taip reikalingos harmonijos. Tačiau nėra pagrindo ir...

Didžiausias elektros prietaisų priešas – įtampos svyravimai: pataria, kaip nuo jų apsisaugoti

Dažniausiai baiminamasi, kad namuose turimi elektros prietaisai suges juos sudaužius arba suliejus vandeniu, tačiau dažnai įrenginius gali sugadinti ir plika akimi nematomas priešas – elektros įtampos svyravimai. Nesusidūrus su tuo gali atrodyti, kad ši...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS