3.3 C
Kaunas

Kalėdinė finansinių sukčių estafetė – pagauti skubantį

Ar jau skaitėte?

Netikri prekių skelbimai ir pramanytos labdaros organizacijos, padirbti elektroniniai laiškai bei nepažįstamų asmenų skambučiai – mėgstamiausios finansinių nusikaltėlių kalėdinės „dovanėlės“. Švenčių metas daugumai yra kupinas šurmulio, tad Lietuvos bankų asociacija (LBA) pataria per daug neskubėti, nes sukčiai tik ir ieško progos pasinaudoti neatidžių gyventojų piniginėmis.

- Reklama -
  • 10 įdomių faktų apie loterijas

    LBA duomenimis, vien per pirmus tris šių metų ketvirčius finansiniai nusikaltėliai iš gyventojų išviliojo daugiau nei 8 milijonus eurų – dvigubai didesnę sumą nei pernai. Pasak ekspertų, gruodžio statistika vargiai nudžiugins, nes šventinis laikotarpis finansiniams nusikaltėliams yra itin darbingas.

    „Prieš šventes kasmet pastebimas didesnis finansinių nusikaltėlių aktyvumas, todėl gyventojus įspėjame nepasiduoti emocijoms ir visus finansinius klausimus tvarkyti itin atidžiai. Neskubėkite įsigyti prekių iš nepažįstamų prekybininkų, nuodugniai pasidomėkite labdaros organizacijomis, kurioms ketinate aukoti. Dauguma Lietuvoje veikiančių bankų savo išmaniosiose programėlėse leidžia valdyti internetinius mokėjimus – rekomenduojame šią funkciją įjungti tuomet, kai jos tikrai reikia, bei turėti atskirą kortelę, skirtą tik virtualiems apsipirkimams“, – sakė LBA prezidentė dr. Eivilė Čipkutė.

    Kadangi vienas didžiausių rūpesčių šiuo metu yra dovanos, bene populiariausios šventinio laikotarpio apgavystės dažniausiai yra susijusios su pirkiniais.

    Patariama nepasiduoti paskutinės minutės pirkinių manijai ir itin atidžiai vertinti prekių skelbimus socialiniuose tinkluose. Prieš įsigydami bet kokį pirkinį pasidomėkite pardavėju – įsitikinkite, kad tai juridinis asmuo, turintis fizinį adresą, peržvelkite informaciją apie bendrovės apyvartą, darbuotojų skaičių, klientų atsiliepimus viešai prieinamuose šaltiniuose. Jei tokios informacijos surasti nepavyksta arba ji kelia įtarimų, verčiau paieškokite kito prekybininko.

    Būkite atidūs ir sulaukę pasiūlymų įsigyti prekę iš fizinių asmenų – tai nėra įprastas verslo veikimo modelis. Paprastai prekybininkai savo klientų neatakuoja individualių asmenų žinutėmis. Be to, akylai vertinkite reklaminius laiškus ar SMS žinutes – jei nepamenate sutikę juos gauti, verčiau nespauskite žinutėje pateiktų nuorodų.

    - Reklama -

    Artėjant šventėms esame linkę daugiau dėmesio skirti labdaros organizacijoms, todėl socialiniuose tinkluose taip pat galite susidurti su netikrų labdaros organizacijų skelbimais – nepasiduokite emocijoms ir pirmiausiai patikrinkite visą prieinamą informaciją apie nurodytą organizaciją. Juk būtų apmaudu, jei geriems tikslams skirtos lėšos patektų į nusikaltėlių rankas.

    Lietuvos bankų asociacija pataria, kaip apsisaugoti nuo finansinių sukčių:

    • Reguliariai tikrinkite savo paskyras internete.
    • Reguliariai tikrinkite savo banko sąskaitą ir praneškite savo bankui apie bet kokius galimai joje atliktus įtartinus veiksmus.
    • Atlikite mokėjimus internetu tik saugiose svetainėse (patikrinkite, ar adreso juostoje yra spynelės ženklas ir „https“) ir naudodamiesi tik saugiu ryšiu (rinkitės mobilųjį tinklą vietoje viešųjų belaidžių tinklų).
    • Jūsų bankas niekuomet telefonu ar el. paštu neprašys konfidencialios informacijos, pvz., Jūsų interneto paskyros prisijungimo duomenų.
    • Jei pasiūlymas skamba pernelyg gerai, kad būtų tiesa, tai beveik visada yra sukčiavimas.
    • Saugokite savo asmeninę informaciją.
    • Būkite labai atsargūs, bendrindami asmeninę informaciją socialinių tinklų svetainėse. Sukčiai gali naudoti jūsų informaciją ir nuotraukas, kad suklastotų tapatybę arba apgautų jus.
    • Jei manote, kad perdavėte savo sąskaitos duomenis nusikaltėliui, nedelsdami susisiekite su savo banku.
    • Visada praneškite policijai apie bet kokį įtariamą sukčiavimą, net jei netapote jo auka.

    Valerija Kiguolienė
    LBA komunikacijos vadovė

  • TOP naujienos

    Atvykimas į Lietuvą. Kas keičiasi nuo kovo 10 d.?

    Nuo kovo 10 d. visiems asmenis, vyresniems nei 16 metų, privaloma turėti neigiamą COVID-19 (koronaviruso) nustatymo tyrimo, atlikto ne anksčiau nei 72 val. prieš...

    Dažniausiai buityje nutinkantys nelaimingi atsitikimai

    Šalyje paskelbus karantiną didžioji dalis žmonių nuo pirmadienio pasiliko namuose: į ugdymo įstaigas nekeliavo vaikai, darbingo amžiaus žmonės pagal galimybes pasirinko nuotolinį darbą iš...

    „Sodra“ primena: atostogų metu ligos išmokos už nesergančių vaikų priežiūrą nemokamos

    Po Velykų Lietuvos mokyklose prasidės moksleivių atostogos. Atostogų metu ugdymas nėra vykdomas, todėl tėvams, kurie karantino metu prižiūri namuose besimokančius pradinukus, ligos išmokos už...

    „Iki“ pasirūpino gausiu šventinių desertų pasirinkimu už itin gerą kainą: sau tinkamą ras net išrankiausi

    Kūčios ir Kalėdos neatsiejamos ne tik nuo silkių, anties bei mišrainių, bet ir įvairiausių desertų. Tam, kad nereikėtų gaišti laiko ir patiems jų gaminti...

    Ką valgyti ir gerti, kad atvėstum

    Pradėkime nuo svarbiausio dalyko – gėrimo. Karštyje geriausia gerti paprastą negazuotą arba mineralinį vandenį. Tai padės kompensuoti druskos trūkumą organizme, dėl kurio padidėja prakaitavimas. Kad vandens balansas nebūtų sutrikdytas, per dieną reikia išgerti 2,5-3...

    Lietuviai graibsto slidinėjimo atostogas – norinčius pramogauti geriausiuose Austrijos kurortuose ragina paskubėti

    Lietuvoje už lango pasirodžius pirmajam sniegui, slidinėjimo kurortai jau klojasi puria sniego danga ir ruošiasi pasitikti pirmuosius žiemos sezono slidinėjimo entuziastus. Į lietuvių jau pamėgtus geriausius Italijos bei Prancūzijos kurortus keliautojus kasmet kviečiantis kelionių...

    PORTALO SKAITOMIAUSI

    JUMS PARINKTOS NAUJIENOS